V Root Down zastáváme názor, že vhodná doba pro propíchnutí lalůčků dětem nastává až okolo sedmi let věku.
Mladé slečny i starší dámy, které k nám chodí na další piercing lalůčku, mají často stejný problém – každé ucho je propíchnuté jinak, jednou moc vysoko, jednou moc nízko, daleko od tváře nebo naopak až moc blízko. Důvod je vždy obdobný – piercing byl proveden ve velmi útlém věku, nepříliš kvalifikovanou osobou, proveden metodou nastřelením nebo kombinací všeho. Takové uši musíme buďto přepíchnout nebo, pokud by nový piercing byl až moc blízko starému a mohl se špatně hojit, další piercing holt musíme udělat na jiném místě než by mohl být a vypadat daleko lépe.
Ucho roste
Žádné miminko se nenarodí s ušima dospělého člověka. Stejně jako jiné časti těla, i uši má velmi malé a logicky i samotné lalůčky jsou opravdu malinké, dále rostou s věkem, a to po celý život. Střed lalůčku, kde má naušnice své správné místo, věkem velmi často migruje. Někdy o desetiny milimetru, jindy o celé milimetry. Propichovat takto malé lalůčky je tedy ryzí hazard s podobou piercingu v budoucnosti.
Každý má jiný tvar ucha
Stejně jako máme každý svůj vlastní otisk prstu, máme i jiné uši. Variací tvaru ucha je doopravdy bezpočet. Samotné lalůčky pak mohou být menší, větší, odstávající či přiléhající, přirostlé ke tváři či dokonce až tak malé, že opticky nejsou vidět vůbec. Ve věku okolo zmíněných 7 let bývá lalůček již vyvinut tak, aby profesionální piercer s letitými zkušenostmi mohl odhadnout, jak se ucho bude dále vyvíjet a rozhodnout, kam přesně piercing umístit.
„Ostatní nerozeznají mou dcerku od kluků!“
Nebudeme se zde pouštět do genderové debaty, ale myslíme si, že pokud má rodič chuť či potřebu znázornit na svém dítěti ženské pohlaví, holčičí oblečení a barvy jsou daleko vhodnější než risk, že dcerka bude mít navždy špatně propíchnuté uši.
„Babička s dědou nám ale pro malou dali naušnice.“
Dárek pro nově narozenou holčičku ve formě naušnic je od prarodičů velmi častý. Má však své úskalí, a to že takové naušnice bývají pro čerstvý piercing naprosto nevhodné. Samotné zapínání šperku velmi často umožňuje ulpívání nečistot, které se z hojícího piercingu tvoří a následné množení bakterií zapříčiňuje infekci.
Pro jakýkoliv nový piercing na jakémkoliv místě a komukoliv je vždy zapotřebí použití kvalitního šperku jak z hlediska materiálu, tak tvaru. V profesionálních studiích se používají pouze atestované titanové šperky, které zamezuji možnost alergické reakce. V Root Down pro děti používáme buď klasické titanové Ball Closure Rings (kroužky se zapínáním ve formě nacvaknuté kuličky či korálku), Segment Rings (čisté kroužky, kde je kulička nahrazena segmentem) nebo Labret Studs (dříky s malou kuličkou vepředu a malým diskem vzadu). Hojení piercingu lalůčku trvá okolo čtyř týdnů a po zahojení již v něm lze nosit prakticky cokoliv, byť na zákazníky naléháme, ať se alespoň u svých ratolestí vyvarují nekvalitních materiálů, bižuterie či šperků s ostrými tvary.
„Mám nechat dceři uši propíchnout nebo nastřelit?“
V žádném kvalitním profesionálním studiu piercer nepoužije nastřelovací pistoli, jelikož se jedná o nehygienickou a naprosto nevhodnou metodu, kdy kůže není propíchnuta, ale proražena tupým šperkem, který místo vpichu sevře a znemožňuje následné čištění. Zapínání šperků mívá opět prostor pro ulpívání nečistot nebo je zbytečně velké a vytváří otlak. Zadní strana, kde je šperk ostrý bývá nekrytá a může iritovat pokožku za uchem. To vše naprosto zbytečně.
V Root Down na veškeré piercingy používáme pouze jednorázové sterilní jehly značky Braun, jejichž použití minimalizuje trauma a umožňuje použití šperků vhodných pro daný piercing. Správný šperk umožňuje správné čištění, které je pro rychlé zahojení piercingu rozhodující.
„Miminka si bolest stejně nepamatují, ale moje sedmiletá dcera má z propíchnutí strach!“
Kdo z nás ví, co se honí v hlavě miminku, jemuž sestra drží hlavu, aby se nevrtělo, zatímco se k němu blíží doktorka či kdokoliv jiný s jehlou či ještě hůře s nastřelovací pistolí. Není to ale naprosto zbytečné trauma?
Při vyměřování piercingu lalůčků tak, aby byl výsledek symetrický a stoprocetní je zapotřebí, aby dítě sedělo klidně a vyrovnaně. Jedině tak se dá piercing vyměřit jak zepředu na prostředek lalůčku, tak díky vyměřovacím kroužkům i zezadu. Piercing je tedy veden naprosto přesně a zamezí se asymetrii.
Piercer Punky dodává: „Přiznávám, že jsem se bodypiercingu opravdu nezačal věnovat proto, abych ho dělal pro malé děti. Ale když jsem po letech práce zjistil, k jakým zbytečným chybám okolo dochází, rozhodl jsem se, že aspoň malou mírou napomůžu k tomu, aby tolik žen v budoucnu nemělo uši propíchnuté špatně a k propichování dětských lalůčků jsem se pod podmínkou dodržení dostatečného věku uvolil. Se svojí vizáží v některých dětech někdy vzbuzuji strach, ale zároveň i respekt. Děti mne poslouchají, sedí hezky rovně a nevrtí se. Z desítek dětí, kterým jsem lalůčky propichoval, si nějaká část poplakala a nějaké, ale opravdu malé procento dětí bylo až tak hysterických, že jsme se s rodiči radši dohodli na jiném termínu. Ale naprostá většina dětí svůj první piercing zvládla naprosto bravurně a odcházeli ode mě šťastné a pyšné samy na sebe.“
„Rodiče mi nechali propíchnout uši jako miminu, ale já naušnice nenosím, protože se mi to nelíbí a po starých naušnicích mám jizvičky.“
Samozřejmě, že má každý rodič právo rozhodovat o svém dítěti po svém a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Piercing uší je ale přeci jenom o něčem jiném, než například účes či oblečení. Zákazníci, kteří k nám vodí své děti až ve školním věku, přichází s obdobnou větou: „Moje dcera se už sama rozhodla, že by chtěla mít naušnice.“ Není to tak správnější?
Propichování lalůčků miminkům tedy pokládáme za zbytečný přežitek, který jednou rádi uvidíme jako vymizelý.
„Dcera má již dostatečný věk a chtěla by své první naušnice, co byste mi doporučili?“
Proberte se svou dcerou zákrok tak, aby na něj byla připravená, a zvláště aby věděla, že pokud vydrží malou chilku sedět v klidu a povídat si s vámi, své první naušničky bude mít udělané velice rychle. U správně provedeného zákroku je zapotřebí naprostý klid, proto v Root Down normálně neumožňujeme doprovod v piercingové místnosti. U malých dětí ale nutnost doprovodu naprosto chápeme, můžete tedy své dcerce mimo jiné slíbit, že u celého zákroku budete s ní. Samotnému propíchnutí předchází bezbolestná dezinfekce kůže a následné vyměřování, což dohromady trvá pár minut. Propíchnutí a aplikace šperku je již pak otázkou několika vteřin, bolest není nijak zvlášť výrazná a malá zákaznice k vám může z křesla vesele seskočit již po malé chvilce. Termín doporučujeme volit mezi dopolednem a brzkým odpolednem. Tedy ve chvíli, kdy dítě není unavené a rozmrzelé. Dítě ale nedoporučujeme k ničemu nutit. Pokud se byť jen na poslední chvíli rozmyslí, že piercing z jakéhokoliv důvodu udělat nechce, můžeme vše spolu probrat a zkusit jej přesvědčit, ale určitě není vhodné jej do zákroku nutit pod tlakem. Pokud piercing v daný termín neprovedete, alespoň my zde v Root Down se vůbec zlobit nebudeme.